سوالات متداول

سرمایه گذاری

آفلاین

آنلاین

حسابداری

پذیرش

معاملات

اعتبار

اوراق تسهیلات مسکن

تحلیل بنیادی بهتر است یا تحلیل تکنیکال؟

تحلیلگران بنیادی خودشان سود یک سهام رابدست می‌آورد و آنرا خرید می‌کنند. اما یک تحلیلگر تکنیکال با مشاهده نمودار قیمت سهم، می‌تواند آینده را پیش بینی کند. نقطه ورود، نقطه خروج، کف قیمت، سقف قیمت.تحلیل بنیادی سهام هر شرکت نیاز به بررسی و زمان بیشتری دارد اما نتایج مطمئنتری خواهد داشت، ولی تحلیل تکنیکی برای هر سهم بسیار سریعتر انجام می‌شود اما پایه واساس آن بر مبنای پیش بینی است. اصولا تحلیل گران حرفه‌ای بازار به هر دو علم تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال تسلط دارند.

تحلیل تکنیکی یعنی چه؟

این نوع تحلیل با استفاده از مطالعه رفتار و حرکات قیمت و حجم سهام در گذشته و تعیین قیمت و روند آینده سهم صورت می‌پذیرد. تغییرات قیمت سهم با استفاده از پیشینه تاریخی و نمودار توسط تحلیل گر تکنیکی مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. این روش بیشتر مورد استفاده سفته‌بازان قرار می‌گیرد و بدین صورت قصد دارند تا بازده مورد نظر خود را در هنگام بالا رفتن قیمت سهم افزایش دهند. در واقع سرمایه‌گذاران با دیدگاه کوتاه مدت از این روش بهره می‌جویند. تحلیل تکنیکی (فنی)، با آزمون قیمت‌های گذشته و حجم مبادلات حرکت‌های آینده، قیمت را پیش‌بینی می‌کند. اساس این تحلیل‌ها بر استفاده از نمودار و رابطه‌های ریاضی و هندسی متمرکز است تا بدین گونه روندهای کوچک و بزرگ بدست آید. در این راستا فرصت‌های خرید یا فروش از راه برآورد محدوده نوسانات بازار مشخص می‌شود.

تحلیل بنیادی سهام یعنی چه؟

تحلیل بنیادی سهام یا تحلیل Fundamental به روشی از تحلیل می‌گوییم که در آن با بررسی اطلاعات و صورتهای مالی شرکت، میزان سود آن شرکت را محاسبه کنیم و در صورتیکه ما قیمت بالاتری نسبت به قیمت امروز سهم بدست بیاوریم، آن سهم را خواهیم خرید واگر بدرستی تحلیل کرده باشیم، به زودی بازار آن سهم را با قیمت های بالاتری خواهدخرید و ما می‌توانیم سود شناسایی کنیم.

شرکت‌های سودده را چگونه شناسایی کنم؟

با تحلیلگری سهام هر شرکت.

چگونه می‌توانم در بورس سود کنم؟

به دو روش کلی: اول اینکه یک سهم را باقیمت پایین بخرید و آنرا با قیمت بالاتر بفروشید. دوم اینکه یک سهم را بخرید و به صورت سالیانه سود آن شرکت را نقدا دریافت کنید.

قیمت سهم را کجا می‌توان دید؟ آیا باید به تالارهای بورس مراجعه کنم؟

قیمت روزانه هر سهم با جزئیات و همچنین عرضه و تقاضاهای یک سهم را به صورت زنده و با تغییرات لحظه ای می‌توان از سایت شركت مديريت فناوري بورس تهران به آدرس www.TSETMC.com مشاهده کرد.

قیمت سهام را چه کسی تعیین می‌کند؟

خریداران و فروشندگان. یعنی قیمت عرضه وتقاضا. هر چقدر اخبار و اطلاعات بهتری راجع به یک شرکت وجود داشته باشد که نشان دهد آن شرکت سود بیشتری خواهد داشت، تقاضا برای خرید آن سهم بیشتر می‌شود وفروشندگان حاضر نیستند با قیمت پایین آنرا بفروشند، بنابراین قیمت سهم بالاترخواهد رفت.

سبد سهام (پرتفوی )چیست؟

سبد سهام یا همان پرتفوی به این موضوع اشاره می‌کند که شما بایستی سرمایه خود را بین چندین دارایی مالی مختلف تقسیم نمایید تا از این دریچه ریسک سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهید. اصطلاحی در دنیا رایج هست که می‌گوید: “هیچ‌گاه تمام تخم‌مرغ‌هایت را در یک سبد نگذار”

شاخص بورس چیست؟

هر بازار بورسی در جهان دارای حداقل یک نوع شاخص است. مثلا در ایران شاخص کل بورس، نماد رشد یا کاهش اکثریت سهام های بورس ایران است. مثلا شما اگر از سهم کلیه شرکتهای بازار بورس ۱۰۰۰ تومان داشته باشید،اگر شاخص بورس ۲% رشد کند، یعنی پول شما مجموعا ۲% رشد کرده است.اصطلاحا به شاخص بورس، دماسنج بازار هم می‌گویند.

آیا می‌توان با خرید و فروش یک سهم دریک روز سود کرد؟

همانطور که گفته شد، دامنه نوسان قیمت یک سهم عموما +5% و -5% است، بنابراین اگر یک سهم را با قیمت پایین بخرید و بعد آنرا با قیمت بالاتر بفروشید سود خواهید کرد، البته سود شما باید بیشتر از کارمزد معاملات شما باشد.

برای خرید سهام باید کجا بروم؟

به یکی از کارگزاری های بورس اوراق بهادار مراجعه می‌کنید، می‌توانید به رایگان یک کد آنلاین بگیرید و از آن به بعد همه معاملات خود را فقط از پشت کامپیوتر انجام بدهید.

چه روزهایی می‌توان سهام خرید و فروش کرد؟

به غیر از پنجشنبه و روزهای تعطیل،هرروز از ساعت ۹ صبح الی ۱۲:۳۰ ظهر معاملات سهام انجام می‌شود.

من نگرانم پولم یک روزه نابود شود! چه کنم؟

طبق قوانین بورس به طور کلی دامنه نوسانات قیمت یک سهم در روز معمولا نمی‌تواند بیشتر از 5%+ و یا کمتر از 5%- باشد. بنابراین دارایی شما در یک یا چند روز از بین نخواهد رفت.

با چه مقدار پول می توانم سهام بخرم؟

با هر مقدار می‌توانید وارد بورس شوید. سود و زیان شما در بورس به صورت درصدی محاسبه می‌شود. اگر شما ۱میلیون تومان سرمایه در بورس سرمایه گذاری کنید، ۱۰% سود یا ۱۰%زیان شما می‌شود ۱۰۰هزار تومان. و اگر ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه گذاری کنید، سود یا زیان با فرض ۱۰درصد ۱۰ میلیون تومان خواهدبود. بنابراین، این موضوع به میزان دارایی شما و ریسک پذیری خودتان بستگی دارد.

بورس چیست؟

تا همین چند سال‌ اخیر، اکثر مردم تنها راه پس‌انداز یا حتی سرمایه‌گذاری کردن را نگهداری پول‌های خود در بانک می‌دانستند. دلیلش هم این بود که با سایر روش‌های سرمایه‌گذاری آشنایی نداشتند. مثلاً آن‌ها نمی‌دانستند که یک فرد عادی می‌تواند با سرمایه‌گذاری در واحدهای یک شرکت تولیدی، به اندازه دارایی خود در مالکیت آن‌ شرکت مشارکت کند. یا اینکه به اندازه دارایی خود در یک شرکت سرمایه‌گذاری سهیم شود.

آیا به من سود نقدی سهام تعلق می گیرد ؟

سود نقدی در صورتی به سهامدار تعلق می گیرد که سهام مربوطه را قبل از تاریخ مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت مزبور خریداری و فروش سهام آن بعد از تاریخ مجمع باشد . تاریخ برگزاری مجمع عمومی عادی شرکت را میتوانید از طریق پنل آنلاین پلاس خود مشاهده نمایید و یا به سایت کدال مراجعه نمایید.

چگونه سود نقدی خود را دریافت کنم ؟

جهت کسب اطلاع از نحوه پرداخت سود نقدی هر شرکت لازم است به سایت کدال مراجعه و پس از جست و جوی نماد مربوطه آگهی زمان بندی پرداخت سود را مشهاده نمایید .

نحوه ارسال سفارش خرید در دسترسی آفلاین ( اینترنتی ) چگونه است ؟

جهت انجام هرگونه سفارش در بخش ثبت سفارش با جست و جو نماد مورد نظر و ثبت تعداد سهام و قیمت می توانید سفارش خود را ثبت نمایید . لازم به ذکر است اعتبار تاریخ حتما مورد توجه قرارگیرد. در صورت بروز هرگونه مشکل با شماره تماس 02122622630 داخلی 115 الی 119 تماس حاصل نمایید.

چگونه می توان یکبار برای همیشه به صورت اتوماتیک تمام عرضه اولیه ها را خرید کنیم ؟

هنگامی که برای بار اول وارد دسترسی آنلاین خود می شوید با پیغام " کاربر گرامي به موجب اين توافق نامه اختيار ثبت سفارش خريد در تمامي عرضه هاي اوليه به کارگزاري توسعه انديشه دانا تفويض مي‌شود. به اين ترتيب در صورتي که حساب نزد کارگزار شما به ميزان کافي مانده داشته باشد،... " مواجه خواهید شد ، در صورت موافقت و داشتن حداقل 70 درصد مبلغ عرضه اولیه در حساب نزد کارگزاری ، سهام مورد نظر به صورت اتوماتیک برای شما خریداری میشود و نیازی به ارسال سفارش جداگانه برای هر عرضه نیست. در صورتی که قبلا با پیغام فوق مواجه شده و آن را رد نموده اید ، با شماره تلفن 02122622630 داخلی های 115 الی 119 تماس حاصل نمایید .

چگونه می توان وجه حاصل از فروش سهام را دریافت نمود ؟

دو روز کاری پس از فروش هر سهم و به درخواست شما، کارگزاری مبلغ وجه فروش سهام را به حساب شما واریز می‌نماید.

چگونه میتوانم به حساب کارگزاری جهت خرید اوراق بهادار پول واریز کنم؟

جهت واریز وجه سه راه وجود دارد : 1- از طریق دسترسی آنلاین و بخش واریز آنی ( این روش همانند خرید اینترنتی می باشد و سقف مبلغ واریزی جهت خرید روزانه از هر کارت بانکی 50 میلیون تومان است .) 2- خرید مستقیم از حساب بانکی ( این روش تنها برای دارندگان حساب بانک ملت و بانک سامان قابل انجام است ) 3- از طریق واریز به حساب های بانکی کارگزاری از طریق شعب و یا اینترنت بانک و ...

برگه سهم خود را چگونه دریافت کنم؟

از طریق تماس با شماره تلفن 02122622630 داخلی 115 الی 119 - در صورت احراز هویت مراجعه به سایت " ddn.csdiran.com " - مراجعه حضوری به شعب کارگزاری

تغییر کارگزار ناظر چگونه انجام می شود؟

1- از طریق ثبت در سامانه های آنلاین و آفلاین حساب کاربری خود 2- مراجعه حضوری به شعب

مدارک مورد نیاز جهت افتتاح حساب کدامند ؟

1- کد رهگیری 10 رقمی سجام 2- احراز هویت سجام (دفاتر پیشخوان و کارگزاری های منتخب ) 3- مراجعه به کارگزاری با ارائه مدارک هویتی ( اصل شناسنامه - کارت ملی - مدرک تحصیلی معتبر دیپلم به بالا جهت استفاده از خدمات آنلاین ) 4- تکمیل فرم های استفاده از خدمات کارگزاری

چگونه میتوان حساب بانکی خود را تغییر دهیم؟

از طریق تماس با شماره تلفن 02122622630 داخلی 115 الی 119

خرید وفروش سهام به صورت اینترنتی به چند صورت می باشد؟

انجام معاملات در بورس به سه صورت انجام می پذیرد: سفارشات حضوری : با مراجعه به یکی از شعب کارگزاری مورد نظر فرم خرید یا فروش را در بخش پذیرش تکمیل می نمایید و مسئول پذیرش سفارش شما را معامله گران اطلاع می دهد. سفارشات اینترنتی : در معاملات اینترنتی پس از مراجعه حضوری وانعقادقرارداد اینترنتی، می توانید بدون مراجعه حضوری به کارگزاری سفارشات خرید وفروش خود را از طریق وب سایت کارگزاری مورد نظر ثبت نمایید. پس از ثبت مسئول بخش پذیرش اینترنتی بعد از مشاهده سفارشات آنها را به معامله گران اطلاع می دهند. معاملات آنلاین : در هر دو حالت ذکر شده فوق شما تنها سفارشات ازطریق معامله گران انجام میدادید ولی در معاملات آنلاین سفارشات خرید و فروش را شمابه صورت مستقیم در هسته معاملات ثبت می نمایید یعنی شما معامله گر خود می شوید. جهت انجام معاملات آنلاین ضروری است با مراجعه حضوری به کارگزاری ودریافت کد معاملاتی و طی مراحل احراز هویت قرارداد معاملات آنلاین را تکمیل نموده و بعد از کسب حد نصاب آزمون آنلاین نام کاربری و رمزعبور به سامانه معاملات آنلاین به شما داده می شود.

آیا ممکن است بخواهم سهامی را بفروشم و کسی آنرا نخرد؟

بله ممکن است، برای جلوگیری از این اتفاق می‌توان سهم هایی را انتخاب کرد که میانگین حجم معاملات آنها در گذشته بالا باشد، اما با توجه به گسترش بازار تقریبا اکثر سهام های بازار هرروز قابل معامله می‌باشند.ضمنا برای پایین آوردن ریسک خرید و فروش سهام می‌توان سبد سهام تشکیل داد.

اگر من یک سهم را امروز بخرم، آیا می‌توانم آنرا همین امروز بفروشم؟

بله میتوانید

چگونه می توانیم مستقیما از محل حساب بانکی خود خرید کنیم ؟

1-دانلود فرم درخواست استفاده از خدمات بانک مربوطه 2-اخذ تاییدیه فرم مذکور از بانک 3-تحویل فرم تایید شده به کارگزاری این امکان در حال حاضر تنها برای بانک ملت و سامان فعال است .

اعتبار چیست ؟

مبلغی که حساب مشتری نزد کارگزاری به آن اندازه شارژ می شود و مشتری تا میزان اعتبار قدرت خرید پیدا میکند .

شرایط دریافت اعتبار چیست ؟

اعطای اعتبار به مشتریان با توجه به فعالیت و پرتفوی مشتری ،و منابع شرکت میباشد . در ضمن جهت اخذ اعتبار نیاز به امضای قرارداد اعتباری میباشد .

هنگام استفاده از اعتبار در صورت نیاز به وجه نقد شرایط چگونه است ؟

اعتبار تخصیص یافته به موجب قرارداد صرفا قابل استفاده برای خرید اوراق بهادار قابل معامله در بورس و فرابورس می باشد و به هیچ وجه به صورت وجه نقد به حساب مشتری منظور نخواهد شد. به صورت مثال اگر مشتری 50 میلیون وجه نقد نیاز داشته باشد در صورتی که به میزان 200 میلیون اعتبار دریافت کرده و از محل اعتبار 150 میلیون سهام خریده باشدجهت دریافت وجه نقد باید 200 میلیون سهام بفروشد تا بتواند وجه نقد را دریافت نماید. یعنی در صورتی میتواند وجه نقد بگیرد که اعتبار خود را تسویه و به میزان مبلغ درخواستی حساب خود را بستانکار نماید.

چه زمانی باید اعتبار خود را تسویه کنیم؟

هنگام درخواست وجه نقد و در پایان سال مالی شرکت - 28 دی ماه

به کدام یک از اوراق بهادار اعتبار تعلق می گیرد؟

تخصیص اعتبار به مشتری صرفا به منظور خرید سهام و واحد های سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس و بازار های اول و دوم و بازار ابزار های نوین مالی فرابورس میباشد.

نحوه تقاضای وجه هنگام استفاده از اعتبار چگونه است ؟

زمانی که مشتری دارای اعتبار می باشد ، هنگام فروش و تقاضای وجه مورد نیاز لازم است که تا روز پرداخت وجه ، حساب خود را به میزان مبلغ درخواستی بستانکار نگاه دارد . در صورت خرید سهام بین تاریخ درخواست وجه و روز پرداخت وجه ، مبلغ پرداختی به میزان مانده بستانکاری حساب مشتری خواهد بود.